Hetime për skandalin e tenderit të pasaportave në Ministrinë e Rendit - (13 Shtator 2002)

  görünümler 682

RTV KLAN

12 gün önce

Lajme Arkiva - TV Klan 2002

Për hetimet lidhur me skandalin e pasaportave, nevojiten të merren shpjegime nga të gjithë zyrtarët dhe personat të cilët janë përfshirë në procesin e tenderimit. Tashmë Prokuroria e Tiranës, ka marrë në pyetje disa persona, emrat e të cilëve nuk i ka bërë publik.

Ndërsa dje pas mesdite ka dhënë shpjegime Veli Myftari, i cili në kohën që firma gjermane fitoi tenderin e pasaportave, kryente detyrën e drejtorit të rendit në këtë ministri. Ai ka nënshkruar edhe marrëveshjen, që i hapi rrugën prodhimit të pasaportave, nga kjo firmë. Hetimet për çështjen po kryen nga prokurori Sokol Stojani në Prokurorinë e Tiranës. Por si ky institucion ashtu dhe organi qendror i akuzës, nuk kanë dhënë asnjë hollësi lidhur me këto hetime.

Megjithatë burime të konfirmuara sqarojnë, se logjikisht për të zbardhur skandalin e pasaportave duhet të merren shpjegime nga persona që janë marrë me tenderin, duke filluar që nga krerë të Ministrisë së Rendit, në kohën e zhvillimit të tij, deri tek personat ndërmjetësues me firmën gjermane.

Pak javë më parë Ministri i Rendit Luan Rama, nguli këmbë në shtrirjen e hetimeve edhe për persona të tjerë të përfshirë në këtë skandal. Rama ka përmendur pak ditë më parë se pasaportat e prodhuara nga firma gjermane ka disa mangësi, ndër të cilat edhe një numër të elementeve të sigurisë. Përveç kësaj, përgjegjësi do të mbahet edhe për dëmin prej 2.8 milion dollarësh nga buxheti i shtetit, lidhur me këtë tender, pas shpalljes fituese të firmës gjermane./tvklan.al


SUBSCRIBE to “RTV KLAN” on TRpost for more videos!

Për më shumë informacione vizitoni faqen tonë web tvklan.al/
Videot e fundit nga Tv Klan i gjeni në faqen tvklan.al/video/
Follow Tvklan on Facebook: tvklan/
Follow Tvklan on Instagram: rtvklan
Programet e Tv Klan mund t’i ndiqni edhe në faqen tvklan.al/programe/

YORUMLAR
Elkızı 1. Bölüm
2:30:30
Elkızı
görünümler 1,5 Mn
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 200. Bölüm Fragmanı | Yeni Sezon @atv
1:21
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
görünümler 2,3 Mn
BLACKPINK Performs Stay | Dear Earth
4:16
BLACKPINK
görünümler 4,8 Mn
Aşk Mantık İntikam 19. Bölüm Fragmanı
0:56
Aşk Mantık İntikam
görünümler 3,4 Mn
Elkızı 1. Bölüm
2:30:30
Elkızı
görünümler 1,5 Mn
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 200. Bölüm Fragmanı | Yeni Sezon @atv
1:21
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
görünümler 2,3 Mn
BLACKPINK Performs Stay | Dear Earth
4:16
BLACKPINK
görünümler 4,8 Mn
Aşk Mantık İntikam 19. Bölüm Fragmanı
0:56
Aşk Mantık İntikam
görünümler 3,4 Mn
🔴 📺 Taraftara Açık Antrenman
1:16:42
Galatasaray
görünümler 446 B
Ali şehit oldu! Arka Sokaklar 600. Bölüm
9:42
Yasak Elma 117. Bölüm 1. Fragmanı
1:01
Artz & Bugy - Hayrola feat. Ezhel (Official Audio)
3:38